Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Często wydaje nam się, że przejawem odwagi jest skok na bungee czy też wyprawa w Himalaje. Czy rzeczywiście nasza odwaga przejawia się tylko w takich ekstremalnych sytuacjach? Może na co dzień również jesteśmy odważni? Czy męstwo daje nam siłę? Można się tego nauczyć czy jest to raczej kwestią wrodzoną?
Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z serii publikacji na naszym blogu związanych z hasłami zbliżającej się Konferencji: BE BRAVE, BE HEALTHY, BE BEAUTIFUL. VI Edycja Konferencji Akademii Kobiet dedykowana jest do wszystkich współczesnych, a zarazem odważnych kobiet! Podejmijcie ryzyko i zainwestujcie we własny rozwój.
Pod tym linkiem możecie uzyskać więcej informacji, a także zakupić bilet na nasze wydarzenie: https://akademiakobiet.pl/akademia-kobiet-vi-edycja/
Mówiąc całkiem wprost: nie ma odwagi bez strachu. Te dwa pojęcia są ze sobą nierozerwalnie połączone. Jedno jest konsekwencją drugiego. Odwaga nie jest brakiem lęku. Jest to natomiast podjęcie przez nas działania, pomimo ogarniającego strachu. Każdego dnia walczymy ze swoimi własnymi demonami. Obawiamy się porażki, odrzucenia czy też konsekwencji podjęcia błędnych decyzji. Nieustannie analizujemy i zastanawiamy się: czy mogliśmy coś zrobić lepiej? Takie obawy są całkowicie naturalne i jak już wspomnieliśmy odwaga jest nieodłącznie związana ze stresem oraz lękiem. Często dzięki wewnętrznej odwadze łatwiej będzie nam podejmować trudne decyzje. Musimy jednak pamiętać, że dla każdego z nas będzie ona miała zupełnie inny wymiar. Dla jednego z nas skok ze spadochronem z samolotu będzie szczytem odwagi, a dla innego samotna podróż pociągiem na drugi koniec Polski. Warto podkreślić, że każdy kolejny krok w naszym życiu wymaga odwagi, bo jest manewrem w nieznane. Dotyczy to zarówno realizacji naszych marzeń, poprawy jakości życia prywatnego czy zmiany pracy. Aby coś zmienić w naszym życiu, musimy się odważyć!
Wielokrotnie zadajemy sobie pytania: czy dam radę, czy na pewno mi się uda, co się stanie jak mi się nie poszczęści? Co na to moi znajomi? Co powie rodzina? Jak zareagują sąsiedzi? Mimo tych wszystkich wątpliwości, musimy odważyć się postawić na swoim, manifestować swoje zdanie oraz przekonania, realizować swoje plany i spełniać marzenia! Nawet, jeśli coś nam się nie uda, warto wyciągnąć wnioski i próbować dalej odważnie iść przez życie. Najgorzej jest pozwolić, aby lęk nas zdominował i nigdy nie spróbować. Stracone szanse są dużo gorsze, niż strach przed nieznanym. Dlatego życzymy Wam wszystkim: ODWAGI! Nie od święta, ale na co dzień. Pamiętajcie, że współczesne kobiety każdego dnia są odważne. Wiadomo, że ciężko jest dokonywać mniej oczywistych wyborów niż życzyłaby sobie rodzina czy przyjaciele. Znacznie łatwiej jest nam robić to, co aprobują wszyscy. Jednak czy tak jest naprawdę lepiej? Odwaga polega właśnie na tym, że potrafimy wysłuchać opinii innych ludzi, ale ostateczną decyzję podejmujemy sami i bierzemy za to całkowitą odpowiedzialność.
Odwaga jest to postawa cechująca się brakiem strachu lub sporą umiejętnością przezwyciężania go, inaczej możemy ją na przykład określić jako męstwo lub śmiałość. Kojarzy nam się z średniowiecznymi rycerzami czy też superbohaterami. Często zapominamy o jej znaczeniu w życiu codziennym. Z kolei odwaga cywilna jest to postawa, która polega na występowaniu w obronie własnych racji oraz przekonań, nawet jeśli może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami społecznymi czy nawet karami. Jej niezwykle ważnym oraz podstawowym elementem jest na przykład występowanie pod swoim imieniem i nazwiskiem, czyli podpisywanie się pod wszelkiego rodzaju własnymi wypowiedziami. W czasach mediów społecznościowych i wszechobecnego Internetu ludzie coraz częściej prowadzą ze sobą prawdziwe wojny na różnego rodzaju forach czy też w komentarzach do publikacji. Stopień nienawiści i fala hejtu jest często nie do opisania. Niestety wszystkie batalie toczą się przeważnie anonimowo. Z tego powodu kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia. Najłatwiej ukryć się za anonimowym pseudonimem i działać w Internecie bezkarnie. Niestety jest to idealny przykład tchórzostwa, ale tego zdecydowanie nie popieramy! To nie jest oznaka współczesnego męstwa. Pamiętajcie, że odwaga jest także przyznaniem się do błędu oraz postępowaniem zgodnie z własnym sumieniem. Ile razy mieliście w życiu taką sytuację, że przyznanie się do błędu kosztowało Was naprawdę dużo nerwów? Pewnie każdy z Was w pamięci przytoczył właśnie kilka takich sytuacji. Naprawdę warto czasem to zrobić, przede wszystkim dla siebie, dla własnego komfortu psychicznego, aby dalej przez życie pójść z podniesioną głową. Mówienie prawdy jest również przejawem niezwykłej odwagi. Często może ona być dla kogoś trudna do zniesienia czy też bardzo bolesna. Ciężko jest na przykład powiedzieć najbliższej Przyjaciółce, że mąż ją zdradza. Ale mimo wszystko warto znaleźć w sobie odwagę i powiedzieć jej prawdę. Może nic sobie z tego nie zrobi- zignoruje to, może się rozwiedzie, ale znając prawdę będzie miała wybór.
Jak myślicie: co trzeba zrobić żeby być odważnym? Nie ma na to jakiejś magicznej recepty czy cudownego przepisu. Ale możemy regularnie poznawać nieznane nam obszary, testować nowe szlaki, wychodzić ze swojej strefy komfortu. Dzięki temu wzmocnimy naszą odwagę, a kiedy w naszym życiu naprawdę pojawi się jakaś straszna sytuacja będziemy znacznie lepiej przygotowani, aby skutecznie stawić jej czoła.
Może macie na ten temat jakieś swoje przemyślenia? Zapraszamy Was do dyskusji, chętnie poznamy Wasze zdanie w tej kwestii. Zachęcamy również do zaobserwowania naszych profili w mediach społecznościowych, koniecznie bądźcie na bieżąco!