INFORMACJE:

Monika Lichota, pomysłodawczyni i właścicielka marki Akademia Kobiet. Od 15 lat zajmuje się marketingiem i organizacją eventów. Skutecznie zarządzała 120-osobowym zespołem, realizując działania marketingowe w branży turystycznej. Doprowadziła do pierwszego w historii Pepsico, Kolporter i JuraPark porozumienia trójstronnego marek osiągając zainteresowanie ofertą na poziomie 12 000 000 odbiorców. Wdrożyła na rynek polski 2 marki spożywcze, które mają mocną pozycję lokalnie i krajowo. Obecnie swoją energię kieruje w stronę kobiet.

Akademia Kobiet działa dla Kobiet i z myślą o Kobietach.

Akademia Kobiet to przestrzeń, wokół której organizowane są biznesowe i inspirujące do działania projekty, takie jak:

  1. dwudniowa Konferencja Akademii Kobiet odbywająca się w listopadzie (zrealizowano już 5 edycji), podczas, której wystąpili m.in. Katarzyna Miller, Bartłomiej Jędrzejak, Omenaa Mensah, Dorota Gardias, Katarzyna Bosacka, Katarzyna Cichopek, Daniel Kuczaj, Hanna Bakuła.
  2. warsztaty „TO EMPOWER! – Perspektywa Przyszłości – Kobieta w Życiu i Biznesie”,
  3. projekt specjalny, charytatywny Kalendarz #silnakobietachallenge, który pomagając zrzesza 12 niesamowitych kobiet biznesu i showbiznesu (ostatnio na łamach kalendarza wystąpiły m.in. Joanna Przetakiewicz, Dorota Soszyńska, Lidia Kalita, Omenaa Mensah, Anna Lewandowska),
  4. spotkania online live z ekspertami w swoich dziedzinach na fanpage’u Akademii Kobiet na Facebooku pt. „Experci X Akademia Kobiet”, które prowadzi Monika Lichota będące jednocześnie narzędziem do wzmocnienia pozycji eksperckiej zapraszanych osób oraz możliwością przedstawienia do szerszej publiczności konkretnej grupy docelowej swojej marki.

WYWIAD:

„Były momenty, kiedy miałam dosyć niepowodzeń i chciałam zamknąć Akademię Kobiet. Na swojej drodze spotkałam wiele osób, które nie były mi życzliwe, to też nie pomagało.Wyciągnęłam wnioski, odbudowałam się i wiem, że jestem dzięki temu silniejsza, bardziej pewna siebie i tego co robię.”

Nadeszły trudne czasy dla Przedsiębiorców. Wiele organizacji związanych z event marketingiem oraz stawiających na spotkania face to face przeszło lub przechodzi kryzys. Jak Akademia Kobiet funkcjonuje w nowej rzeczywistości?

– Lockdown to był cios. Organizacje takie, jak moja finansują swoje działania poprzez projekty, gdzie głównym ogniwem jest człowiek, a w zasadzie grupa ludzi. Jak zrealizować od dawna zaplanowany event, który zapewnia płynność finansową mojej firmie skoro pojawił się zakaz zgromadzeń a wszystkie komunikaty trąbią, aby pozostać w domu? Nie miałam publiczności, trenerów i miejsca spotkania, wszystko to, co od dawna planowałam przestało obowiązywać. Co robić? Przede wszystkim skupiłam się na formalnościach związanych z pozyskaniem wsparcia dla Przedsiębiorców od Rządu. Zdywersyfikowałam swoje działania otwierając się na nowe. Na inne. Na nieznane. Musiałam przekonać samą siebie najpierw o tym, że w końcu będzie normalnie i dobrze (co wcale w tych trudnych czasach nie jest takie proste) a następnie, że kontakt z kobietami jedynie za pośrednictwem internetu i kamerki to całkiem dobry pomysł. Okazało się, że zamknięcie się w domu i otworzenie się na inne możliwości wpływa na moją kreatywność i zapaliło nowy ogień do walki. Rozpoczęłam realizację nowego projektu spotkania online live z ekspertami w swoich dziedzinach na fanpage’u Akademii Kobiet na Facebooku pt. „Experci X Akademia Kobiet”, z którymi rozmawiam o ich konikach przekazując tym samym wiedzę naszym słuchaczom i widzom. Postanowiłam rozwinąć skrzydła, miałam więcej czasu na mrówczą pracę i wypracowałam nowy projekt, który swoją premierę będzie miał pod koniec roku, wierzę, że to bardzo interesujący projekt dla Kobiet. Być może będzie to alternatywą dla Konferencji Akademii Kobiet, której niestety w tym roku, pierwszy raz od lat, nie uda nam się zrealizować. Wiem, że kolejny rok będzie obfitował w nowe i te standardowe projekty zatem zapraszam na Konferencję Akademii Kobiet w listopadzie 2021.

 

Na rynku jest wiele firm organizujących rozwojowe konferencje. Co na tle konkurencji wyróżnia konferencję organizowaną przez Akademię Kobiet?

Aleksandra, z którą współpracuję mawia, że może być wiele firm o takim samym profilu, ale najważniejsze jest, aby działać tak, by moja była najlepsza z nich! To oczywiście odpowiedź na pytanie z przymrużeniem oka, ale rzeczywiście w Akademii Kobiet stawiamy na jakość i niewątpliwie ta jakość nas wyróżnia. Ponadto, dwudniowa Konferencja Akademii Kobiet, jak żadna inna tego typu – zrzesza kilkunastu znanych prelegentów na jednej scenie podczas tych dwóch intensywnych dni. Wieczorem organizujemy uroczystą Galę z kolacją i koncertem na żywo, wtedy dzieje się magia i najbardziej intensywny networking. Mam mnóstwo przykładów skutecznych kooperacji po udziale w naszej Konferencji. To czym na pewno wyróżniamy się pośród innych to współpraca zarówno z dużymi i znanymi mediami, jak Forbes, Forbes Women, Wysokie Obcasy i inne oraz ze światowymi markami, w tym z Pfizer Polska, Veolia Term, Victoria’s Secret, Inglot, Oceanic, Sovrana. Zarówno obecność mediów oraz tak wyjątkowych Partnerów wpływa na jakość wydarzenia oraz możliwość pozyskania wartościowych kontaktów biznesowych i poznania naprawdę niezwykłych ludzi!

Akademia Kobiet to różne inicjatywy, od początku taki był plan? Czy Akademia rośnie wraz ze wzrostem i rozwojem założycielki?

Flagowy projekt: Konferencja Akademii Kobiet zrzeszająca około 300 uczestniczek to bardzo wymagający event. Absorbujący zarówno pod względem organizacji, koordynacji działań jak i planowania w czasie. Zapraszam do współpracy ponad piętnastu prelegentów, osoby znane ze świata show-biznesu jak również ze świata biznesu, których kalendarze wypełnione są po brzegi, dlatego udział w Konferencji AK muszę ustalać i potwierdzać na wiele miesięcy przed wydarzeniem. Dodatkowo zorganizowanie świadczeń dla wszystkich moich partnerów biznesowych, wśród których mam topowe marki nie tylko polskie ale również światowe, wymaga ode mnie dużego nakładu pracy oraz dłuższego planowania. Tak, jak wspomniałam wyżej Akademia Kobiet to wysoka jakość, aby utrzymać tę jakość przy realizacji Konferencji – pracuję nad nią około roku. Z każdą edycją Konferencji przygotowania odbywały się sprawniej, a że jestem typem osoby, która cały czas potrzebuje rozwoju – nie tylko osobistego, ale również rozwoju mojej działalności – pojawiły się kolejne pomysły. Działam według Pareto, pomaga mi to w ustaleniu priorytetów w pracy, aby zmaksymalizować efektywność swoją i Akademii Kobiet, stąd też ograniczyłam swoją kreatywność do projektów spójnych z moją misją czyli inspirowanie i motywowanie kobiet do działania i zadbania o siebie biznesowo, ale również prywatnie. W ramach ciągłego rozwoju stworzyłam również projekt, który rozwija kompetencje uczestniczek moich Warsztatów, jakimi są kobiety przedsiębiorcze oraz takie, które jak ja chcą a od życia więcej. Łącząc wiedzę merytoryczną mocno spójną w ramach obranej myśli przewodniej i zaspokajając potrzeby rozwoju osobistego  kobiet powstały Warsztaty TO EMPOWER!.

Działając w branży poznałam wiele fantastycznych i kompetentnych osobowości – trenerów i ekspertów, z dziedzin które są nam potrzebne do skutecznego funkcjonowania w świecie biznesu. Stworzyłam taki scenariusz Warsztatów, który oprócz tego, że wzbogacił kobiety o brakującą wiedzę, również pozwolił na poznanie i zaimplementowanie gotowych narzędzi do usprawniania ich biznesów i relacji prywatnych. W taki sposób zadziałały ostatnie Warsztaty, podczas których poruszaliśmy się po tematyce szeroko rozumianej komunikacji. W kolejnych edycjach Warsztatów planuję przede wszystkim otworzyć się na grupy zaawansowane biznesowo, ale jednocześnie, które dopiero zaczynają swoją drogę świadomego rozwoju.

Na koniec dodam, żeby nie przekłamywać rzeczywistości – nie zawsze myślałam tylko o rozwoju. Mój biznes nie należy do tzw. „samograjów”, jest ogromnie wymagający. Były momenty, kiedy miałam dosyć niepowodzeń i chciałam zamknąć Akademię Kobiet. Na swojej drodze spotkałam wiele osób, które nie były mi życzliwe, to też nie pomagało. Wyciągnęłam wnioski, odbudowałam się i wiem, że jestem dzięki temu silniejsza, bardziej pewna siebie i tego co robię.

Skupiasz niemałą społeczność, motywujesz i intrygujesz Kobiety. Jakie Akademia Kobiet ma plany na przyszłość?

Istnieje kilka organizacji, których misją jest rozwój i zrzeszenie kobiet w swojej społeczności. Ja na początku miałam do tego bardzo luźny stosunek i raczej nie planowałam tworzenia pewnego rodzaju klubu Akademii Kobiet. Jednak co jakiś czas, ostatnio intensywniej, dostawałam pytania w prywatnych wiadomościach od kobiet – jak można zapisać się do Akademii Kobiet? Postanowiłam stworzyć taką możliwość. To nasza przyszłość! Niebawem swoją inaugurację będzie miał Elite Business Club by Akademia Kobiet – Klub dedykowany konkretnej grupie kobiet, aby zmaksymalizować networking i możliwości współpracy biznesowej. Wraz z nadejściem Nowego Roku pojawi się nowa, społecznościowa inicjatywa Akademii Kobiet, której skala będzie dużo większa niż Elite Business Club. Jednym słowem: będzie się działo!

Inspirowanie i współpracę z kobietami przekułam również na działania charytatywne, które towarzyszą mi w zasadzie od 15 lat. Mam za sobą współpracę z wieloma fundacjami oraz działania na rzecz indywidualnych osób potrzebujących pomocy. Założyłam, że moje projekty zawodowe postaram się wykorzystać w ramach pomocy potrzebującym i tak narodził się kolejny cel, jakim jest pomoc charytatywna w ramach wcześniej wspomnianego Elite Business Club by Akademia Kobiet. Wraz z silnymi kobietami z naszej społeczności będziemy zdrowo konkurować o przekazane na licytację przez naszych Partnerów wyjątkowe przedmioty. Zobaczymy, która z kobiet wylicytuje najwięcej!  Na tym nie poprzestanę, nawet niepewna sytuacja związana z covid-19 mnie nie zatrzyma – już pracujemy intensywnie nad następnym kalendarzem w innym formacie i moim celem jest zebrać środki na fundację, z którą będziemy współpracować, jak największą kwotę. A na koniec kilka słów, co jest najważniejsze aby się nie poddać i sprawnie działać w pandemii:

– Skupić się na swoich celach a nie na wirusie,

– Szukać nowych rozwiązań,

– Nie rezygnować z dbania o siebie,

– Podjąć wyzwania i działać.