ODWAŻNE KOBIETY WOKÓŁ NAS- SYLWETKI ZNANYCH KOBIET

5 października 2022 | Akademia Kobiet | Aktualności, Blog

W poprzednim artykule omówiliśmy zagadnienia związane z pojęciem odwagi w różnych kontekstach. Współczesne kobiety bezapelacyjnie są niezwykle dzielne i świetnie radzą sobie z przeciwnościami losu. Teraz postaramy się przedstawić Wam sylwetki kobiet znanych, lubianych i naszym zdaniem odważnych. Oczywiście na myśl przychodzi nam znacznie więcej Pań! Wspaniałych i walecznych kobiet wokół nas jest tak wiele, że bez problemu moglibyśmy napisać kilka tomów książki na ten temat. Musimy się jednak mocno ograniczyć, a nasze rozważania skondensować do formatu artykułu blogowego, 

Przypominamy Wam o zbliżającej się Konferencji: BE BRAVE, BE HEALTHY, BE BEAUTIFUL. VI Edycja Konferencji Akademii Kobiet dedykowana jest do wszystkich współczesnych, a zarazem odważnych kobiet! Mamy nadzieję, że zobaczymy się już niebawem i wspólnie spędzimy te niezwykłe dwa dni. 

Pod tym linkiem możecie uzyskać więcej informacji, a także zakupić bilet na nasze wydarzenie: https://akademiakobiet.pl/akademia-kobiet-vi-edycja/

 

Jak już pisaliśmy odwaga ma naprawdę różne oblicza: dla jednej z nas będzie to skok na bungee, a dla innej podróż pociągiem na drugi koniec miasta. Ważne, aby mimo lęku pokonywać nasze, własne ograniczenia, z odwagą rozpoczynać każdy kolejny dzień i dzielnie poskramiać kolejne przeszkody, które los stawia na naszej drodze. 

 

ELŻBIETA II.

Jako pierwsza nasunęła się nam Królowa ELŻBIETA II. Całe jej życie można nazwać mianem odważnego. Często była zmuszona podejmować trudne decyzje, wbrew woli swoich bliskich, a nawet swojej. Podporządkowała jednak swoje życie służbie monarchii, co niewątpliwie stanowiło akt niesamowitego męstwa z jej strony. Nie każdego znać stać byłoby na takie poświęcenie. Niezwykła odwaga towarzyszyła jej od pierwszych dni na tronie, poprzez lata panowania, aż do ostatnich dni. 

 

Miała zaledwie 26 lat, gdy zaczęła piastować najwyższe stanowisko w kraju. W lutym 1952 roku, kiedy zmarł jej ojciec, Elżbieta została królową siedmiu niezależnych krajów Wspólnoty: Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Pakistanu i Cejlonu (znanego dziś jako Sri Lanka). W czasie jej panowania Wielka Brytania z kolonizacyjnego monolitu przekształciła się w bardzo zróżnicowane oraz wielokulturowe społeczeństwo.

 

Elżbieta nie bała się także zawalczyć o miłość do Filipa. Naprawdę wiele ich dzieliło i nie był on wymarzonym kandydatem na męża przyszłej Królowej. W tym przypadku miłość jednak zwyciężyła i mimo wielu bolesnych prób i kryzysów para spędziła ze sobą aż 73 lata! 

 

Janina Ochojska.

Mimo własnej niepełnosprawności poświęciła swoje życie pomocy najbardziej potrzebującym. Od wielu lat jest znaną działaczką, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Marzyła o tym, aby zostać astronomem i zawodowo zajmować się badaniem kosmosu. Prężnie angażowała się także w działalność NSZZ „Solidarność”. Jej plany życiowe diametralnie się zmieniły po wizycie we Francji. Wtedy pierwszy raz miała do czynienia z ideą pomocy humanitarnej. Od tamtego czasu właśnie takiej działalności całkowicie się poświęciła. W roku 1994 utworzyła PAH, a od 1998 roku prowadzi program mający na celu dożywianie dzieci „Pajacyk”. Dzięki swojej fantastycznej postawie została wyróżniona wieloma tytułami i nagrodami: otrzymała m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski czy Order Uśmiechu. Pomimo swojej niepełnosprawności i choroby nowotworowej nie zrezygnowała z działalności humanitarnej oraz politycznej. Odważnie podjęła kolejne wyzwania i w 2019 r. została posłanką Parlamentu Europejskiego.

 

Pomaganie jest jej siłą napędową, wręcz sensem życia! Los jej nie oszczędzał, ale nigdy nie poddała się przeciwnością losu. Po prostu nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Nigdy nie oceniała, czyje życie jest ważniejsze, bo każde jest absolutnie bezcenne. Dzięki odwadze Janiny Ochojskiej i stworzonej przez nią organizacji PAH miliony ludzi na świecie wiodą dzisiaj lepsze życie. 

Martyna Wojciechowska. 

Przez lata odważnie przemierzała świat, pokazując go nam swoimi oczami. Niestraszne były jej upały, deszcze i wszelkiego rodzaju przeciwności losu. Każda kolejna podróż była aktem niezwykłej odwagi. Jest trzecią Polką, która wspięła się na wszystkie dziewięć szczytów „Korony Ziemi”, a drugą, która dokonała tego czynu w trudniejszej wersji Reinholda. Jest to zdecydowanie ulubiona podróżniczka Polaków, o czy świadczy także fakt, że jest trzykrotną laureatką TeleKamery, a jej program „Kobieta na krańcu świata” zyskał miliony fanów w całej Polsce. Jest to absolutny “człowiek orkiestra”: dziennikarka, prezenterka, pisarka i honorowa ambasadorka WWF. Podróżniczka wydała swoje książki: „Misja Everest”, „Przesunąć horyzont”, „Etiopia. Ale czat!”, „Kobieta na krańcu świata”. Dodatkowo jest także kierowcą rajdowym z naprawdę imponującymi sukcesami. Bardzo chętnie udziela się charytatywnie i wspiera rozmaite akcje społeczne. Kilka lat temu adoptowała jedną z bohaterek swojego programu „Kobieta na krańcu świata” – Kabulę z Tanzanii. Jest to prawdziwa kobieta petarda, która stanowi źródło inspiracji dla każdej z nas! Od lat zaraża nas wrodzonym wdziękiem i optymizmem. 

 

„Nigdy nie zapominajcie o tym, by brać z życia jak najwięcej, nie bójcie się ryzykować, płakać ani być szczęśliwymi. Najważniejsze to być w drodze, każdego dnia robić krok do przodu” – to cytat z jej książki „Posunąć horyzont”,  który powinien stanowić motto każdego z nas, a jednocześnie dodawać nam odwagi w codziennych życiowych zmaganiach. 

 

Koniecznie napiszcie w komentarzach: kto według Was powinien znaleźć się jeszcze w takim zestawieniu? Które kobiety podziwiacie? Które stanowią dla Was inspiracje? Pamiętajcie również o obserwowaniu naszych profili w mediach społecznościowych. Warto być na bieżąco z wszystkimi nowościami, które dla Was przygotowujemy!