Kalendarz Charytatywny #silnakobietachallenge 2020 – wywiad z Magdaleną Bezulską – bohaterką kwietnia

21 kwietnia 2020 | Akademia Kobiet | Blog, Kalendarz Charytatywny #silnakobietachallenge 2020

Magdalena Bezulska - Prezes zarządu Veolia Term S.A., członek zarządu Fundacji Veolia i założycielka stowarzyszenia Liderki Veolii.

„ Siłą kobiet w biznesie są umiejętności budowania relacji, właściwy dobór zespołu i konsekwentne dążenie do celu. To, co pomaga, to szersza perspektywa, pozytywne nastawienie i wiara w siebie i swoich ludzi!”

Skąd w Tobie tyle motywacji i chęci do udziału w projekcie charytatywnym kalendarza: Kalendarz #silnakobietachallenge Akademia Kobiet i Omenaa Foundation?

Z kilku powodów. Pierwsza  myśl – to projekt charytatywny, więc chętnie wezmę w nim udział. Moim zdaniem ludzie biznesu są zobowiązani do tego, żeby pomagać innym. Po drugie, projekty realizowane przez Omenae Foundation są mi bliskie: lepszy dostęp do edukacji dla dzieci jest niezwykle ważny – jestem mamą dwóch 12 letnich chłopaków i widzę, jak kluczowa dla ich rozwoju jest szkoła.  Trzecia myśl; to kalendarz promujący silne kobiety, więc coś dla mnie.. Podczas przygotowań do sesji okazało się, że to portrety w stylu glamour i już nie było się jak wycofać – w takiej roli jeszcze nie występowałam. Ale pomyślałam sobie – celu uświęca środki, dlaczego nie?

Czym według Ciebie jest siła każdej kobiety? Co charakteryzuje silną kobietę?

Z satysfakcją zauważam, że nasz rynek dojrzał do kobiet liderów. Powiedzmy, że dojrzewa. Po transformacji liczyło się przede wszystkim osiąganie celów, samodzielne i szybkie działanie, przedsiębiorczość, podejmowanie ryzyka. Dzisiaj w świecie biznesu wartości, które są w cenie, to cechy, które przez wiele lat były przypisywane raczej kobietom. Umiejętności wykorzystywane dotychczas do prowadzenia domu, dbania o rodzinę, wychowywania dzieci. Świetna organizacja, dobra i konstruktywna komunikacja, umiejętność motywowania, solidarność i nastawienie na współpracę to cechy, które razem wzięte raczej były kojarzone z cechami kobiecymi.. bo kobiety stawiają raczej na współpracę, niż na rywalizację… chociaż nie wszystkie. Rynek pracy się zmienił, rynek dojrzał do kobiet liderów, których zespoły osiągają cele. Ich własne również.

Pracuję w Grupie Veolia już ponad 20 lat – widzę jak kobiety, kiedy dostały takie same szanse jak koledzy do awansu i pełnienia ważnych ról menadżerskich, z czasem nabrały śmiałości i przekonania, że to możliwe, a teraz to już jest nasz standard. Pamiętam rok 2012, kiedy obejmowałam rolę Dyrektora HR Grupy, wskaźnik kobiet menedżerów wynosił 15%, teraz mamy 34%, na 8 Prezesów spółek w Grupie, 5 to kobiety, co jest rzadkością na rynku, tym bardziej w branży energetycznej.

Wracając do pytania.. silna kobieta? To energia do działania –  wstajesz, robisz i nie zastanawiasz się czy warto? Kobieca siła to pracowitość, chęć robienia rzeczy z sensem, to chęć rozwoju i umiejętność motywowania innych.

Jakie mogłabyś dać rady kobietom, które dopiero rozpoczynają przygodę z własnym biznesem lub „utknęły” w jednym miejscu i trudno im zrobić kolejny krok? 
Mówią: Znajdź pracę, która będzie twoją pasją, a nie przepracujesz jednego dnia w życiu. Tak byłoby najlepiej i oczywiście tego nam wszystkim życzę. Należę do grona tych osób, które swoją pracę lubią. Jeśli planujesz dopiero przygodę z własnym biznesem i wiesz co lubisz, w czym jesteś dobra to zweryfikuj rynek, sprawdź konkurencję, zrób przymiarkę do potencjalnych inwestycji, kosztów i wyników. Zbierz opinię z różnych źródeł czy twój pomysł znajdzie klientów, a jeśli gdzieś utknęłaś w jednym miejscu, to znajdź czas, żeby przemyśleć, porozmawiać sam na sam ze sobą lub z osobami do których masz zaufanie. Być może trzeba zrobić krok wstecz. Spróbuj złapać dystans, spojrzeć na twoją sytuację maksymalnie z zewnątrz, może wtedy uda ci się podjąć decyzję: zostaję tu gdzie jestem, bo ryzyko zmiany jest duże, a doinwestowanie przerasta moje możliwości albo reorganizuję biznes, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku.

Wizja Kalendarza zrodziła się z potrzeby przekazania wsparcia silnych osobowości ze świata biznesu i show-biznesu każdemu, kto potrzebuje motywacji, wiary w swoje możliwości, kto chce przekraczać granice, ale się boi. Zapraszając do współpracy doświadczone kobiety sukcesu, spełniające się zawodowo wierzymy, że nić kobiecej motywacji pozwoli wielu osobom rozwinąć skrzydła a w rezultacie osiągnąć swój cel.

Rozwój osobisty i zawodowy przynosi największą satysfakcję, gdy wraz z nim idzie w parze pomaganie innym. Te dwie idee, dzięki współpracy Akademii Kobiet oraz Omeny Mensah, inicjatorki i Prezes Fundacji Omenaa Foundation połączyły się tworząc Kalendarz #silnakobietachallenge. Cały dochód ze sprzedaży Kalendarza zostanie przekazany na szczytny cel i zasili konto Omenaa Foundation na rzecz rozwoju edukacji dzieci w Ghanie – a dokładnie na rzecz budowy miejsca, gdzie dzieci nie tylko będą miały dostęp do nauki, ale będą mogły czuć się bezpiecznie.